Motosport je naš laboratorij inovacija za bolji život u pokretu
Simuliramo, dizajniramo, utrkujemo se, učimo kako bismo izrađivali bolje gume i održiva rješenja za svoje šampione na stazi i za vas na cesti, svakog dana i za bilo koje vozilo.
U zadnjih 50 godina, mi smo proizvođač guma s najviše pobjeda(1) na vodećim svjetskim prvenstvima pod pokroviteljstvom FIA-e (Fédération Internationale Automobile) i FIM-a (Fédération Internationale de Motocyclisme) (2).
2024: Još jedna iznimna sezona – Michelin Motosport
U MOTOGPTM, više od 500 pobjeda u utrkama od 1973.
Godine 2024. Jorge Martin (Pramac Racing / Ducati) osvojio je svoju prvu titulu svjetskog prvaka u klasi MotoGPTM. Time je osvojio 35. naslov za Michelin u motociklističkim utrkama i postao 18. vozač koji je osvojio naslov na gumama te francuske tvrtke.
Od prve pobjede 1973. (Jack Findley, Suzuki) i prvog naslova 1976. (Barry Sheene, Suzuki) ponosni smo na to što se možemo pohvaliti s više od 500 pobjeda u utrci. Te rezultate bilo je moguće postići zahvaljujući kontinuiranom razvoju tijekom godina, od početka guma bez profila 1973. preko revolucionarnih radijalnih guma 1984. do novije gume s dvije smjese 2008. godine.
Spremni za sezonu 2025.? Ovdje možete pronaći nadolazeće događaje.
VOZAČI MOTOGP POUZDAJU SE U GUME MICHELIN
„Nisam mogao vjerovati kad sam vozio brže od 2 m/01 s u Austinu. Ove godine uspio sam voziti 2 m/00 s, gotovo 3 sekunde brže nego što sam navikao. To zaista pokazuje koliko su se performanse Michelin poboljšale.” Maverick Viñales
„Michelin Tehničar – dio je posade u garaži jer surađujemo i pokušavamo razumjeti što je najbolje.” Miguel Oliveira
„Da, sigurno, mislim da je povjerenje u gume možda 90 posto našeg posla vožnje jer su gume toliko važne. Dakle, morate razumjeti puno toga o gumama, zar ne? Morate znati kako rade – dakle, poznavati svaku smjesu, važno je li meka ili srednje tvrda, morate shvatiti zaista brzo i sigurno se pouzdati u to da će gume biti brze, a to je jedna od najvažnijih stvari.” Jorge Martin
„Mnogo samopouzdanja uz ove gume i mislim da, budući da smo uz Michelin već dugo, smo uvijek imali to samopouzdanje, ali na ovoj kružnoj stazi, istina je da sam ga imao i više.” Fabio Quartararo
„Općenito, najveća promjena koju možete napraviti je promjena gume ili smjese, to može predstavljati ogromnu razliku pa bih rekao da su na kraju dana gume najvažnija stvar. U njima se nalaze vaše performanse.” Brad Binder
„Michelinove performanse uvijek mi daju dosljednost kad vozim na maksimumu. Točno znam što mogu očekivati. Vrlo je predvidljivo i lako je kontrolirati stražnji dio automobila kako biste ostali konkurentni i brzi. Naravno, činiti to tijekom utrke nije baš najjednostavnije, ali to je ono gdje možete učiniti razliku.” Francesco Bagnaia
24 SATA LE MANSA – NEPOBJEDIVI OD 1998.
Godine 2024. FERRARI AF CORSE ponovo je pobijedio u utrci Le Mans, opremljen gumama MICHELIN Pilot Sport najnovije generacije. Nepobjedivi smo u utrci 24 sata Le Mansa od 1998., no znate li tko je bio prvi pobjednik Le Mansa?
Priča Michelin Le Mans započela je prvom utrkom 1923. godine kada su André Lagache i René Leonard pobijedili u vozilu Chenard & Walcker opremljenom gumama Michelin s prosječnom brzinom od 92.064 km/h. To je bilo daleko od prosječne brzine od 233.7 km/h koju je postigao pobjednik iz 2022. godine.
Michelin je produžio svoj neprekinuti niz pobjeda na toj svjetski poznatoj utrci izdržljivosti na 27 pobjeda. Najprestižniji proizvođači automobila ove godine: Aston Martin pridružuje se proizvođačima Alpine, BMW, Peugeot, Porsche, Cadillac, Ferrari i Toyota u kategoriji hiperautomobila kako bi pobijedio u prestižnoj utrci Le Mans.
SVJETSKO PRVENSTVO U IZDRŽLJIVOSTI FIA – VIŠE OD 90 POBJEDA OD 2012.
Michelin je bio prisutan na svjetskom prvenstvu u izdržljivosti FIA (WEC) od njegovog uvođenja 2012. godine s pobjedom u prvoj godini.
Osvojili smo 4 uzastopna naslova automobilom Toyota GR010 Hybrid, prvim hiperautomobilom koji je pobijedio u novoj kategoriji.
27 pobjeda u kategoriji HIPERAUTOMOBIL, s najvećim proizvođačima
27 pobjeda uz Toyotu, Porsche, Ferrari, Alpine
Toyota s:
4 naslova proizvođača (2021., 2022., 2023., 2024.)
3 naslova vozača (M. Conway / K. Kobayashi / J. Lopez 2021., B. Hartley / R. Hirakawa / S. Buemi 2022., 2023.)
19 pobjeda u utrci
15 prvih startnih pozicija
Porsche s:
1 naslovom vozača (K. Estre / A. Lotterer / L. Vanthoor 2024.)
3 pobjede u utrci
3 prve startne pozicije
Ferrari s:
3 pobjede u utrci
4 prve startne pozicije
Alpine s:
2 pobjede u utrci
2 prve startne pozicije
Glikenhaus s:
2 prve startne pozicije
Cadillac s:
1 prvom startnom pozicijom
SVJETSKO PRVENSTVO U RELIJU FIA – 347 POBJEDA OD 1973. DO 2020.
Michelin je pobijedio u prvom reliju u povijesti WRC-a, u reliju u Monte Carlu 1973., a uspjeh Sébastiena Ogiera u Monzi 2020. bio je 347. i zadnja Michelinova pobjeda na WRC-u do danas. Tom rezultatu pridružuje se 28 naslova s dvanaest različitih vozača, ali i 30 naslova s 11 različitih proizvođača automobila.
To prestižno naslijeđe omogućuje Michelinu da danas ponudi asortiman guma za reli na temelju iskustva stečenog na WRC-u.
Želite saznati više o Michelinovom putovanju WRC?
1973
Michelin pobjeđuje u šest relija u prvoj sezoni WRC-a uz Alpine A110.
1982
Prva pobjeda na WRC-u za automobil za vožnju na četiri kotača uz Audi Quattro vozača Hannu Mikkola u Reliju 1000 jezera.
1987
Prva pobjeda s novim automobilima Grupe A uz uspjeh Mazde 323 vozača Tima Salonena u Švedskoj.
Otkriva svoju tehnologiju privremene fleksibilne potpore ATS za vožnju nakon bušenja gume.
1991
Lancia Delta Integral vozača Didiera Auriola osvaja 100. pobjedu na svjetskom prvenstvu tog proizvođača u Sanremu.
1997
Prva pobjeda u novoj kategoriji automobila za svjetski reli uz Ford Escort Cosworth WRC i Carlosa Sainza u Acropolisu.
2003
200. pobjeda na WRC-u uspjehom Markka Märtina u Finskoj s Ford Focusom RS WRC.
2004
Sébastien Loeb osvaja svoju prvu svjetsku titulu uz Michelinove gume svojim automobilom Citroën Xsara WRC.
2013
Prva pobjeda na WRC-u i naslov za Sébastiena Ogiera na Michelinovim gumama s Volkswagenom Polo R WRC.
2016
Michelin osvaja svoju 300. pobjedu na WRC-u uspjehom Sébastiena Ogiera, također Volkswagenom u Španjolskoj.
2020
Sébastien Ogier osvaja svoj sedmi naslov prije nego što se Michelin povlači zajedno s japanskim proizvođačem Toyotom i njegovim Yarisom WRC.
SVJETSKO PRVENSTVO FIA FORMULA E – 84 POBJEDE OD 2014. DO 2022.
Osvojili smo 7 naslova i sudjelovali smo u 84 utrke ePrixa, kao ekskluzivni proizvođač guma i suosnivač od 2014. do 2022.
Stoffel Vandoorne postao je prvak svijeta u 7. sezoni (2021.) uz Michelin.
7 vozača (Piquet Jr., Buemi, Di Grassi, Vergne, Da Costa, De Vries, Vandoorne) i 4 proizvođača (Renault, Audi, DS, Mercedes) osvojili su naslove Formule E.
Otkrijte vozače i proizvođače koji su postigli uspjeh uz Michelin na prvenstvu FIA Formula E
16 pobjeda i 2 naslova uz tim DS Techeetah Formula E između 2016. i 2022.
14 pobjeda uz Audi e-tron FE, između 2014. i 2021.
7 pobjeda uz Mercedes EQ-Silver Arrow 02
7 pobjeda uz BMW iFE 2.1
1 pobjeda uz Porsche 2022.
21 rezultat u prva tri mjesta uz Jaguar između 2016. i 2022. Michelin je također bio službeni partner prvenstva Jaguar I-Pace eTrophy od 2018. do 2020.
8 pobjeda sa sljedećim vozačima:
Nelsinho Piquet u sezoni 2014.-2015. s NEXTEV TCR
Sébastien Buemi u sezoni 2015.-2016. s Renault-e.dams
Lucas Di Grassi u sezoni 2016.-2017. s Audi Sport Abt Schaeffler
Jean-Eric Vergne u sezoni 2017.-2018. i 2018.-2019. uz Techeetah
António Félix Da Costa u sezoni 2019.-2020. uz DS Techeetah
Nyck De Vries u sezoni 2020.-2021. s timom Mercedes-Benz EQ Formula E
Stoffel Vandoorne u sezoni 2021.-2022. s timom Mercedes-Benz EQ Formula E
Više pobjeda
IMSA
Od 2019. godine Michelin je ostvario 69 pobjeda u klasi, 6 naslova vozača, timova i proizvođača na prvenstvu International Motor Sport Association.
Saznajte više o partnerstvu IMSA/MICHELIN
RELI DAKAR
U reliju Dakar Michelin je ostvario 40 pobjeda uključujući 21 pod nazivom marke BFGoodrich između 1981. i 2025.
U motociklističkoj utrci Dakar Michelin je ostvario 39 pobjeda između 1983. i 2025.
U utrci kamiona Dakar Michelin je ostvario 33 pobjede između 1981. i 2019.
SVJETSKO PRVENSTVO FIM TRIAL
43 svjetska naslova Trial Outdoor od 1981. do 2024.
24 svjetska naslova Trial Indoor od 2002. do 2024.
36 svjetskih naslova (Indoor i Outdoor) za Tonija Boua, najuspješnijeg vozača na dva kotača u svijetu, sve postignuto uz Michelin.
MOTOSPORT PORSCHE
Mi smo službeni partner superkupa Porsche Mobil 1.
Također pokrivamo sve sljedeće kupove Porsche Carrera širom svijeta:
Azija
Australija
Beneluks
Brazil
Njemačka
Francuska
Velika Britanija
Italija
Japan
Bliski istok
Skandinavija
Razvili smo gume N2/N2R i N3/N3R zajedno s proizvođačem sportskih automobila kako bismo postigli maksimalne performanse na stazi
AZIJSKA SERIJA LE MANS (ALMS)+B17
Michelin je ekskluzivni dobavljač guma za azijsku seriju Le Mans od njezine prve sezone 2009., opremajući sve kategorije i s 52 osvojena naslova.
CHINA TOURING CAR CHAMPIONSHIP (CTTC)
Michelin je postao ekskluzivni dobavljač guma za China Touring Car Championship 2019., a otada su sve pobjede u utrkama ostvarene uz gume Michelin.
I vi se pouzdajte u gume MICHELIN na stazi ili na cesti
Asortiman guma MICHELIN Motosport
Gume za kružnu stazu, reli, utrke uzbrdo, klasične utrke, terenske vožnje i moto utrke na kružnoj stazi
Pratite najnovije vijesti o MICHELIN Motosportu
Motosport, ubrzava inovaciju
O kojem god događanju da je riječ – vodeća svjetska prvenstva FIA i FIM, utrke izdržljivosti uključujući 24 sata Le Mansa ili čak prvenstva MotoGPTM i MotoETM, u nas se pouzdaju najzahtjevniji igrači u motosportu.
Pouzdajte se u MICHELIN inovacije za bolji život u pokretu
U naše gume pouzdaju se oni najzahtjevniji – potrošači, proizvođači, sudionici automobilskih utrka i ključni predvodnici javnog mnijenja traže naše proizvode.
Mi smo predvodnici u električnoj mobilnosti
Mi smo vodeći proizvođač u području električne mobilnosti. Naši inženjeri blisko surađuju s proizvođačima automobila, skutera i motocikala kako bismo dizajnirali gume s performansama koje su važne vlasnicima električnih vozila.
PRAVNE NAPOMENE
(1) U zadnjih 50 godina Michelin je ostvario više od 730 pobjeda na vodećim svjetskim prvenstvima FIA-e (Formula 1, World Endurance Championship (WEC), Sportscar World Championship, Grand Touring (GT), World Rally Championship (WRC) i Formula E) i više od 830 pobjeda na vodećim svjetskim prvenstvima FIM-a (MotoGP™, Superbike, Endurance World Championship (EWC) i Rally-Raid)
(2) Međunarodna motociklistička federacija (FIM) je svjetsko upravno tijelo za motociklizam. To je nezavisna udruga 111 nacionalnih federacija širom svijeta.
Federation Internationale de l'Automobile (FIA) je neprofitna organizacija s 240 članova u 144 zemlje. Osnovana 1904., najpoznatija je po svojoj organizaciji najvažnijih svjetskih događanja vezanih uz motociklističke utrke, ali bavi se svime u vezi s automobilima, cestama, mobilnošću, okolišem, sigurnošću na cesti itd.